Program konferencji „Wiek XX – wiek nauki i techniki”

Przedstawiamy program organizowanej przez nasze Koło ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowe „Wiek XX – wiek nauki i techniki”.

Tematyka konferencji porusza problematykę postępu naukowego, jaki dokonał się w XX wieku.  W pierwszej połowie dwudziestego stulecia postęp dopingowany był przez wydarzenia obu wojen światowych, czego ukoronowaniem było poskromienie potęgi atomu oraz podbój kosmosu. Druga połowa stulecia to początki rewolucji informacyjnej, która cały czas trwa i zmienia oblicze życia codziennego. Wiek XX obfitował w przełomowe odkrycia w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, nauki ścisłe czy technika wojskowa.

Konferencja jest okazją do wymiany doświadczeń dotyczących badań nad wpływem odkryć, wynalazków oraz osiągnięć technicznych na bieg historii, a także nad postaciami mającymi wpływ na dokonany postęp. Zależy nam również na refleksji nad oceną skutków zastosowania niektórych wynalazków, budzonymi przez nie kontrowersjami i ceną, jaką musiano zapłacić za ich opracowanie.

Miejsce obrad: Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny

Termin: Sobota, 25 października 2014