W dniach 13 i 14 maja na Wydziale Historycznym odbyła się ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa „Film w Historii – Historia w Filmie”. Konferencja podejmowała niezwykle szeroką tematykę związaną zarówno z dziejami kinematografii, różnych aspektów i wątków związanych z filmoznawstwem, jak również filmami historycznymi i realiami w nich ukazanymi. W trakcie dwóch dni referaty wygłosiło dwudziestu sześciu studentów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Większość z nich stanowili studenci historii, jednakże gościliśmy także przyszłych kulturoznawców i filologów. Takie proporcje zaważyły w dużej mierze na tematyce, która oscylowała głównie wokół kwestii związanych z filmami ukazującymi wydarzenia z przeszłości, w mniejszym stopniu dotykając historii kina bądź też zagadnień związanych z teorią filmoznawstwa.
Konferencję otworzyło krótkie przemówienie przewodniczącego Naukowego Koła Historyków UG Adama Lubockiego, który w kilku zdaniach ukazał powody zorganizowania konferencji naukowej nie dotyczącej zagadnień stricte historycznych. Po oficjalnej inauguracji miała miejsce debata nad kondycją polskiego kina historycznego. Udział w niej wzięli dwaj wykładowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki oraz dr Piotr Kurpiewski. Obaj są z wykształcenia zarówno historykami, jak i filmoznawcami. Dyskusję moderował pomysłodawca konferencji, student drugiego roku studiów magisterskich, Łukasz Szkwarek. W jej trakcie padły między innymi pytania o ocenę polskiego kina historycznego, o wierność reżyserów realiom historycznym, o możliwość pogodzenia wierności faktom z wizją artystyczną twórców filmu, jak również o subiektywne zdanie odnośnie przyszłości polskiego kina historycznego. Słuchacze również aktywnie włączyli się w dyskusję.
Po niezwykle ciekawej i merytorycznie przeprowadzonej dyskusji, krótką prelekcję pt. „Fabularne kino historyczne bękartem wojny w historiografii? O trudnych relacjach filmu i tradycyjnych badań historycznych” wygłosił wspomniany już dr Kurpiewski. W swoim referacie ukazał on przede wszystkim złożoność i wieloaspektowość pojęcia „film historyczny”. Na tym zakończyła się pierwsza część konferencji. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część „studencka”, która liczyła trzy sekcje, w trakcie których wygłoszono dwanaście referatów. Staraliśmy się dobrać je w miarę możliwości tematycznie, niemniej jednak nie zawsze było to możliwe. Obrady pierwszego dnia zakończyły się tuż przed godziną 18.
Drugi dzień nie był już tak bogaty w treści naukowe. W dwóch równoległych panelach głos zabrało czternastu prelegentów, przy czym nie były one dopasowane proporcjonalnie. Pierwszy panel, w trakcie którego wygłoszono 5 referatów, zakończył się obiadem, który miał miejsce po godzinie 13, natomiast uczestnicy drugiego panele spotkali się na jeszcze jednej sekcji poobiedniej.
Czynny udział w konferencji wzięło pięciu członków NKH: Waldemar Borzestowski, Rafał Kamiński, Adam Lubocki Robert Schwann i Łukasz Szkwarek. Ogółem 10 uczestników to studenci Uniwersytetu Gdańskiego. Gościliśmy zatem 16 przedstawicieli innych uczelni polskich, w tym największą reprezentację z Uniwersytetu Łódzkiego. Poza UG i UŁ przyjechali do nas studenci z UAM, UW, UJ, UWr, UJKPT, UKSW, UŚ.