Ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa „II Gdańskie Spotkania z Historią” o tematyce przewodniej „Polska i jej sąsiedzi – kontakty polityczne, gospodarcze, kulturalne i społeczne”

logo

Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na drugą edycję studencko-doktoranckiej konferencji naukowej: „Gdańskie Spotkania z Historią”. Jest to druga odsłona wydarzenia, które miało miejsce na Wydziale Historycznym UG 11-12 grudnia 2015. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny i jej głównym celem jest integracja przyszłych badaczy z całego środowiska humanistycznego, a więc historyków, historyków wojskowości, historyków sztuki, archeologów, politologów, antropologów, socjologów oraz wielu innych zajmujących się badaniem związków Polaków z przedstawicielami innych narodowości. Tematem przewodnim niniejszej edycji będzie:

„Polska i jej sąsiedzi – kontakty polityczne, gospodarcze, kulturalne i społeczne”

Konferencja podejmuje szeroko rozumianą tematykę kontaktów Polski i Polaków z ludami ościennymi. Związki państwa polskiego i Polaków z zagranicą to zjawisko niezwykle ciekawe, które warto badań na wielu płaszczyznach. Nie ograniczamy się jedynie do przeszłości, lecz pragniemy uchwycić poprzez tą konferencję pewne prawidłowości, które są aktualne do dzisiaj. Celem tej konferencji jest ukazanie Europy Środkowej jako względnie jednolitej jednostki geograficznej, wykazującej wiele powiązań i analogii na wielu płaszczyznach.

W ramach tej tematyki proponujemy następujące zagadnienia:

  • polityczne kontakty państwa polskiego z sąsiadami w przeszłości i obecnie
  • kwestie gospodarcze i ich wpływ na społeczeństwa
  • wymiana handlowa
  • wymiana kulturowa
  • elementy łączące Polaków z narodami sąsiadującymi
  • przenikanie nowych prądów i idei
  • wojny i bitwy z państwami sąsiednimi
  • sojusze, mariaże, unie

Nie narzucamy sztywnej tematyki referatów. Powyżej zamieściliśmy jedynie propozycje. Mile widziane własne propozycje wiążące się w jakiś sposób z zakreślonym tematem konferencji. Planujemy utworzenie paneli dotyczących konkretnych sąsiadów Polski i w ramach tych paneli utworzenie sekcji tematycznych. Rezygnujemy zatem z przyjętego powszechnie podziału chronologicznego na rzecz porządku tematycznego.

W trosce o odpowiedni poziom naukowy konferencji planujemy powrócić do powszechnego niegdyś na konferencjach naukowych zwyczaju publikowania materiałów przedkonferencyjnych (preprintów). Uczestnicy konferencji zobowiązani będą do nadesłania wstępnej wersji referatu najpóźniej do 9 stycznia 2017. Zebrane teksty zamieszczone zostaną na stronie Naukowego Koła Historyków UG oraz przesłane uczestnikom. Dzięki temu wszyscy uczestnicy konferencji będą mogli się z nimi zapoznać i przygotować na ewentualną dyskusję. Nieprzysłanie tekstu nie będzie skutkowało wykluczeniem z uczestnictwa. W takim wypadku opublikowany zostanie abstrakt. Materiały te nie będą stanowić samodzielnej wydawniczo publikacji.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE I TERMINY

Miejsce obrad: Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny, Instytut Historii
Termin: 20-21 stycznia 2017
Opłata konferencyjna – 50 zł (w skład opłaty konferencyjnej wliczone są obiady)
Zgłoszenia – do 15.12.2016
Lista przyjętych – 20.12.2016

Termin nadesłania referatu – 09.01.2017
Czas referatu – 15-20 min (w zależności od ilości zgłoszeń)

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przyjęcia wybranych zgłoszeń.

Wypełnione formularze zgłoszeniowe należy wysłać na adres spotkaniazhistoriaug@gmail.com najpóźniej do 15 grudnia 2016.

Formularz zgłoszeniowy:

formularz-2gszh