Archiwum miesiąca: listopad 2015
Warsztaty: jak popularyzować historię?
Prowadzisz ciekawe badania historyczne i chciałbyś się nimi podzielić z większą ilością odbiorców? Chcesz wiedzieć jak pisać, żeby czytali? Uważasz, że warto popularyzować historię? Weź udział w warsztatach, które pokażą Ci, jak tworzyć historyczne artykuły popularnonaukowe i jak wygląda popularyzowanie historii w Internecie!
W czasie warsztatów, organizowanych przez Naukowe Koło Historyków UG oraz portal historyczny „Histmag.org” pokażemy m.in.:
- co to znaczy popularyzacja historii?
- czym różni się artykuł naukowy od popularnonaukowego?
- jak formułować temat tekstu?
- co zrobić, by zachęcić czytelnika do kliknięcia „Czytaj dalej”?
… a także:
- jak wygląda popularyzacja historii w Internecie?
Spotkanie poprowadzi Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny „Histmag.org”.
Do udziału zapraszamy studentów i doktorantów historii oraz kierunków pokrewnych. Osobom, które wezmą udział w warsztatach oraz wykonają zadanie domowe, zostanie wręczony specjalny certyfikat.
Kiedy? 2 grudnia, godz. 13:15
Gdzie? Instytut Historii UG, sala 2.7
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona do 20 uczestników. Pierwszeństwo będą miały osoby, które do 30 listopada wyślą swoje zgłoszenie na adres t.leszkowicz@histmag.org oraz pojawią się 5 minut przed rozpoczęciem warsztatów. Zgłoszenie proszę zatytułować „Warsztaty – Gdańsk”, zaś w treści podać imię, nazwisko, kierunek i rok studiów.
Wybory uzupełniające do Zarządu
12 listopada na walnym zebraniu Członków NKH UG dotychczasowy wiceprezes Marcin Rozmarynowski zrzekł się swej funkcji. W związku z tym odbyły się wybory uzupełniające do Zarządu. Nowym wiceprezesem wybrany został jednogłośnie Sebastian Kisiel.
Konferencja „GDAŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ” – zaproszenie i formularz zgłoszeniowy
Naukowe Koło Historyków Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na pierwszą edycję studencko-doktoranckiej konferencji naukowej: „Gdańskie Spotkania z Historią”. Ma to być w naszym zamierzeniu konferencja cykliczna, odbywająca się corocznie w pierwszej połowie grudnia, nawiązująca do podobnych wydarzeń naukowych, organizowanych przez inne uczelnie w Polsce. Pierwsza edycja tej odbędzie się 11-12 grudnia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem przewodnim będą:
„Przywódcy i ich otoczenie – elity władzy na przestrzeni dziejów”.
Konferencja podejmuje szeroko rozumianą tematykę władzy i elit rządzących. Relacja przywódcy – elity to niezwykle ciekawe, bardzo szybko rozwijające się ostatnimi czasy pole badawcze. Jest to zagadnienie niezwykle złożone, które może być analizowane wielowątkowo i wieloaspektowo, zatem konferencja ta ma charakter interdyscyplinarny. Skierowana jest zarówno do historyków, jak i archeologów, prawników, socjologów, filozofów, psychologów i innych. Tematy muszą jednak dotyczyć zagadnień z przeszłości, nie zaś kwestii i problemów współczesnych.
W ramach tej tematyki proponujemy następujące zagadnienia:
- Wybitni władcy (cesarze, królowie, książęta, prezydenci, dyktatorzy, tyrani itp.) i ich polityka
- Wpływ wybitnych jednostek na przywódców
- Elity władzy
- Władcy a możni
- Polityka władców wobec elit politycznych, gospodarczych itp.
- Wpływ możnych na władzę
- Dwory królewskie, książęce, biskupie itp.
- Szare eminencje
- Przywódcy lokalnych społeczności
Nie narzucamy sztywnej tematyki referatów. Powyżej zamieściliśmy jedynie propozycje. Mile widziane własne propozycje wiążące się w jakiś sposób z zakreślonym tematem konferencji. Poszczególne panele i sekcje tematyczne ustalimy na podstawie otrzymanych zgłoszeń.
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE I TERMINY
Miejsce obrad: Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny, Instytut Historii
Termin: 11-12 grudnia 2015
Opłata konferencyjna – 50 zł (w skład opłaty konferencyjnej wliczone są obiady)
Ceny ewentualnego noclegu podamy w terminie późniejszym
Zgłoszenia – do 25.11.2015
Lista przyjętych i wstępny program – 04.12.2015
Czas referatu – 15-20 min (w zależności od ilości zgłoszeń)
Zapewniamy dostęp do rzutnika medialnego. Podczas obrad przewidziana będzie przerwa na posiłek.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przyjęcia wybranych zgłoszeń.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Wypełniony formularz prosimy wysłać na adres spotkaniazhistoriaug@gmail.com najpóźniej do 25 listopada.
XIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Historyków Wojskowości, Kraków 23-25 X
W dniach 23-25 października w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się XIII edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości. Dwóch Członków NKH UG wygłosiło na niej swoje referaty:
Karolina Wiczyńska (II rok Historii) – Powstanie rojalistyczne w Wandei (1793) – przebieg działań zbrojnych i skala zjawiska
Adam Lubocki (I rok MSU Historii) – Organizacja i taktyka wojsk węgierskich w okresie wypraw łupieżczych na Europę Zachodnią na przełomie IX i X w.
W obradach uczestniczył również Mateusz Duchnowski, który nie prezentował swojego referatu.