Call for papers
Zakład Filmu i Mediów (Wydział Filologiczny UG), Naukowe Koło Historyków (Wydział Historyczny UG) oraz Instytut Konfucjusza serdecznie zapraszają na interdyscyplinarną sesję naukową „100 lat ekranowej grozy”. Pretekstem do przeprowadzenia konferencji jest przypadająca na 26. lutego 2020 roku setna rocznica premiery filmu Gabinet doktora Caligari w reżyserii Roberta Wiene. To prekursorskie dzieło niemieckiego ekspresjonizmu wywarło ogromny wpływ na rozwój kinematografii, według krytyków jest interpretowane jako profetyczna wizja systemów totalitarnych oraz zagrożeń dla demokracji.
Do udziału w konferencyjnych obradach zapraszamy przedstawicieli kierunków humanistycznych oraz wszystkich ludzi nauki zafascynowanych zjawiskiem kultury popularnej. Głównym założeniem niniejszej konferencji pozostaje zainicjowanie naukowej dyskusji ukierunkowanej na szeroko pojęte kino grozy (horrory, thrillery) oraz filmy historyczne, będące metaforą sytuacji politycznej w momencie powstawania dzieła.
Docelowo nadsyłane wystąpienia powinny więc oscylować wokół tematyki kina światowego i dzieł popkultury. Jesteśmy otwarci na referaty traktujące o filmach z różnych kręgów kulturowych, planujemy zorganizowanie osobnego panelu dot. kina azjatyckiego.
Proponujemy następujące zagadnienia:
– panel azjatycki (kino azjatyckie) – groza oczami mieszkańców kontynentu azjatyckiego
– oblicza grozy w kinie niemym (1895-1927), klasycznym (1930-1960), nowofalowym (1960-1980) i współczesnym (1980-2019)
– wojna jako horror
– groza państwa totalitarnego
– strach życia codziennego
– władza jako alegoria strachu.
Są to jedynie propozycje, w związku z czym jesteśmy otwarci na Państwa pomysły i koncepcje.
Informacje szczegółowe i terminy
Miejsce obrad: Uniwersytet Gdański, Wydziały Filologiczny i Historyczny oraz Instytut Konfucjusza
Termin: 27-28.02.2020
Zgłoszenia: 22.01.2020
Czas referatu: 20 minut
Pierwszego dnia konferencji (27.02.2020) planowany jest panel ekspercki z udziałem prof. Pawła Sitkiewicza (autora książek dotyczących historii filmu animowanego, a także zjawiska moviegoing w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce) dra Piotra Kurpiewskiego (autor książki Historia na ekranie Polski Ludowej) oraz Grzegorza Fortuny (dyrektora programowego festiwalu Octopus Film Festiwal). Po dyskusji przewidziany jest pokaz filmu Gabinet doktora Caligari z muzyką na żywo, wykonywaną przez zespół Czerwie.
Drugiego dnia konferencji przewidujemy pokaz filmu z azjatyckiego kręgu kulturowego.
Organizatorzy zapewniają obiad w trakcie konferencji.
Zgłoszenia w postaci wypełnionych formularzy prosimy przesyłać na adres konferencji: stolatgrozy@ug.edu.pl. Serdecznie prosimy o tytułowanie formularzy imieniem i nazwiskiem.
Prosimy także o przesłanie wraz z wypełnionym formularzem podpisanej imieniem i nazwiskiem klauzuli zgody i informacyjnej RODO.
Informacja patronacka od Instytutu Konfucjusza w Gdańsku
Już niedługo przekonamy się, że strach ma skośne oczy…. W ostatnich latach na europejskich ekranach zagościły, pochodzące z Korei Południowej, Japonii czy Chin, znakomite produkcje kina azjatyckiego. Do najbardziej docenianych przez publiczność gatunków filmowych należą trzymające w napięciu thrillery i horrory. Żeby zgłębić tajniki sztuki filmowej Dalekiego Wschodu zdecydowaliśmy się dołączyć do Konferencji „Sto lat ekranowej grozy”. Efektem tej inicjatywy jest utworzenie oddzielnej sesji dla referatów poruszających tematykę azjatyckich filmów z dreszczykiem, która odbędzie się pod patronatem Instytutu Konfucjusza przy UG. Liczymy, że prężnie rozwijający się azjatycki przemysł filmowy zostanie poddany stosownej analizie naukowej, co zaowocuje efektownymi wystąpieniami w trakcie konferencji. Wszystkich zainteresowanych tematyką świata kina Dalekiego Wschodu zapraszamy serdecznie do udziału w panelu ‚Kino azjatyckie z dreszczykiem” podczas Konferencji „Sto lat ekranowej grozy” organizowanej w dniach 27-28 lutego 2020 roku na Wydziałach Filologicznym i Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Komitet naukowo-organizacyjny konferencji:
Dr Piotr Kurpiewski (Wydział Filologiczny UG)
Mgr Natalia Lubińska (Instytut Konfucjusza)
Mgr Łukasz Szkwarek (Wydział Historyczny UG)
Karolina Prykowska (Wydział Historyczny UG)
Kacper Panek (Wydział Historyczny UG)
Formularz zgłoszeniowy:
Formularz-zgłoszeniowy-na-ogólnopolską-studencko